Névadónkról
Névadónk, Királyi Pál
Királyi Pál 1818. augusztus 10-én született. Pásztorfiból lett író, képviselő, politikusként Széchenyivel, Kossuthtal és Deákkal parolázott, miközben sosem feledte gyökereit.
Miként juthatott abban az időben gimnáziumba, majd jogi egyetemre az egyszerű szülők gyermeke? Mindenekelőtt szorgalma, eszessége, kitartása okán. Diákként mindvégig eminens tanuló. Az ifjú Pál számára motiváló lehetett, hogy anyai nagyapja, Országh József évtizedeken át a jó hírű szepetneki iskola kántor tanítója és igazgatója volt. A fiú a piarista rendnél papnak és tanítónak készült, ám végül világi pályát választott.
Életéről, munkásságáról lexikonokban is olvashatunk.
1843-44-ben pesti joghallgatóként testközelből kísérhette figyelemmel a pozsonyi országgyűlés munkáját. Itt került Széchenyi István bűvkörébe.
1848-ban fegyverrel is harcolt a szabadságért. Csapatai Dél-Zalában és Somogyban (Szepetnek szervezési központtal). Csapatai Kanizsa majd a Muraköz felszabadításában is részt vettek.
A szabadságharc leverése után lefokozták, Alsó-Ausztriába, a császári seregbe száműzték. Megpróbáltatásai hat évig tartottak, melynek következtében egészségi állapota megromlott – leszerelték.
Az újságírás felé fordult. 1858-ban a híres Pesti Napló szerkesztője lett.
1861-ben szülőföldjén, Letenye körzetében magyar és horvát választói közfelkiáltással parlamenti képviselővé választották. Sokat tett Pest, Buda és Óbuda egyesítéséért, a művészetekért, a népi kultúráért. 1872. május 26-án felavatták Letenyénél azt a Murán átívelő hidat, amelynek felépítését ő érte el a parlamentben. A Tisztelt Ház 1 230 000 forintot szavazott meg erre a célra, ami akkoriban nagy pénznek számított.
Történelmi regényt is írt Szigetvár 1566-ban címmel. Foglalkozott Dalmácia történelmével is. Jól ismerte a szláv nyelveket, hat nyelven beszélt.
Királyi Pál emlékét szülőfaluján kívül máshol is őrzik. Letenyén és Nagykanizsán, Budapesten utcát neveztek el róla. A fővárosban emléktáblát is állítottak halálának 50. évfordulóján.
1892. május 25-én hunyt el.
Sóstainé Márfi Ibolya nyomán